Patrole rowerowe Straży Miejskiej jako efektywna strategia pracy w miesiącach letnich

Na ulicach naszego miasta nie jest rzadkością spotkanie strażnika miejskiego na rowerze. Takie widoki są szczególnie częste w ciepłych miesiącach, kiedy służby patrolowe zdecydowanie preferują tę formę przemieszczania się, co jak tłumaczą, jest praktykowane od wielu lat.

Rowery dają strażnikom miejskim znacznie większą mobilność niż patrolowanie piechotą – umożliwiają szybkie przemieszczanie się po mieście. Patrole rowerowe są regularnie widywane w różnych zakątkach miasta, takich jak Sublachy czy Paprocany, a także na innych terenach zielonych. W tych miejscach wydajne sprawowanie obowiązków przez patrole zmotoryzowane byłoby trudne, jeżeli nie niemożliwe.

Strażnicy miejscy podczas swoich codziennych patroli rowerowych dokonują również kontroli ścieżek rowerowych z perspektywy użytkownika. Wskazują one zarządcom miasta miejsca wymagające interwencji – tam gdzie potrzebne są dodatkowe oznaczenia, naprawa nawierzchni czy usunięcie nadmiernego zieleni, która zarasta drogę. Dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej, rower stał się kolejnym narzędziem pracy, które znacząco ułatwia ich codzienną służbę.