Oszuści internetowi z Tychów ukarani za wyłudzanie pożyczek od prawie 100 osób

Para oszustów z miasta Tychy usłyszała ponad 100 zarzutów związanych z internetowym oszustwem na rzecz udzielania pożyczek. Bez żadnej intencji spłacenia zobowiązań, dwójka przestępców prowadziła swoją działalność przez pół roku, co stało się ich głównym źródłem dochodów. Obecnie są zagrożeni karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach, Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tychach prowadził śledztwo dotyczące wielokrotnego doprowadzenia wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Dwójka mieszkańców Tychów, 27-letni mężczyzna i jego rówieśniczka, oferowali poprzez Internet możliwość otrzymania pożyczki od osoby prywatnej, wprowadzając potencjalnych klientów w błąd odnośnie swojego zamiaru i zdolności do wywiązania się z umowy.

Oszustwo polegało na publikowaniu ogłoszeń oferujących pożyczki na różnych grupach społecznościowych. Zainteresowane osoby komunikowały się z oszustami za pośrednictwem aplikacji, negocjowały warunki pożyczki, podawały swoje dane do umowy, a następnie wpłacały pieniądze na różne konta podejrzanych. Kwoty wpłat wahały się między 10 a 300 złotych, a były uzależnione od wcześniejszych ustaleń. Po otrzymaniu środków, sprawcy przestępstwa blokowali pokrzywdzonych na komunikatorze i nie wywiązywali się z obietnic udzielenia pożyczki ani zwrotu pieniędzy. Taki proceder stał się dla pary z Tychów stałym źródłem dochodu.

Policjanci specjalizujący się w przestępczości gospodarczej ustalili, że oszustwa miały miejsce od stycznia do lipca 2023 roku. W tym okresie para dokonała 102 przestępstw. Dochodzenie wykazało, że prawie 100 osób padło ofiarą oszustów, a ich nielegalny zysk wyniósł ponad 10 tysięcy złotych. Wobec sprawców opisywanych zbrodni został skierowany akt oskarżenia. Za swoje czyny mogą otrzymać karę do 8 lat pozbawienia wolności.