Podziel się wiedzą o Śląsku i wyjedź do Parlamentu Europejskiego! Zgłaszaj prace na "Silesia Incognita"

Szansa na podzielenie się swoją wiedzą na temat regionu śląskiego oraz możliwość odwiedzenia Parlamentu Europejskiego czeka na uczestników ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Drużyny, składające się z dwóch osób, mogą zgłaszać się do udziału w konkursie do 10 stycznia. Wyjątkową nagrodę dla zwycięzców ufundował honorowy patron konkursu – Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich są eliminacje, podczas których uczestnicy przygotowują prace konkursowe. Mogą to być filmy, audycje radiowe, podcasty, reportaże, miniprzewodniki, prezentacje lub blogi poświęcone wybranej postaci, miejscu czy wydarzeniu z historii Śląska. Finał konkursu polega na ocenie wiedzy autorów 30 najlepiej ocenionych prac konkursowych. Finaliści będą musieli stawić czoła nowym konkurencjom, które zapewnią jeszcze więcej emocji. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone, a nagrody wręczone 24 lutego 2024 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim.

Patronat honorowy nad konkursem po raz piąty objął Łukasz Kohut, Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Na czele jury stanął historyk Michał Dzióbek z Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W skład jury weszli również historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik, etnolożka Klaudia Roksela oraz reportażystka Dorota Brauntsch, autorka książki „Domy bezdomne”. Patronem merytorycznym konkursu jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Nagroda główna to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego. Na pozostałych finalistów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Biorąc udział w konkursie, mają oni także możliwość skorzystania z regionalnej wycieczki z przewodnikiem. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 10 stycznia 2024 roku. Wyłonienie zwycięzców pierwszego etapu nastąpi 24 stycznia 2024 roku, natomiast finał oraz wręczenie nagród odbędzie się 24 lutego 2024 roku w Tyskiej Galerii Sportu.