Trzydziesta trzecia edycja Tyskich Wieczorów Kolędowych gwarancją muzycznej podróży przez polską tradycję

Trwa oczekiwanie na kolejną, trzydziestą trzecią już edycję, Tyskich Wieczorów Kolędowych. To wydarzenie kulturalne organizowane jest przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach i dostarcza mieszkańcom miasta niepowtarzalnej okazji do wspólnego kolędowania. Start zaplanowano na 14 stycznia, a śpiewanie kolęd i pastorałek potrwa pełen tydzień. Wszystko to będzie miało miejsce w różnych kościołach na terenie miasta, a udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

Prowadzenie kontynuacji tradycji najpełniej odbywa się podczas Bożego Narodzenia, kiedy to zasiadamy do rodzinnych spotkań, obdarowujemy się prezentami, śpiewamy kolędy i zanurzamy się w refleksjach. Podobnie rzecz ma się z Tyskimi Wieczorami Kolędowymi. To czas, kiedy mieszkańcy mogą częstować się wspólnym kolędowaniem, podczas którego usłyszą występy artystów takich jak Stanisław Soyka, Józef Skrzek czy zespół Chwila Nieuwagi. Wydarzenie to odbywa się w tajemniczych i pełnych historii tyskich świątyniach, które stanowią idealne tło dla tego rodzaju imprezy. W ramach festiwalu przewidziano także konkurs chórów, do którego zgłosiło się w tym roku 19 zespołów, z czego 7 zakwalifikowano do drugiego etapu. Dodatkowym elementem jest XXXII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Witaj, gwiazdko złota”, a prace laureatów można obejrzeć w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków do 19 stycznia.

Jednym z aspektów, które wyróżniają Tyskie Wieczory Kolędowe od innych, podobnych wydarzeń jest różnorodność artystyczna w interpretacjach kolęd i pastorałek. Każdy wieczór będzie niepowtarzalnym muzycznym doświadczeniem – od utworów polskich, przez beskidzkie pastorałki, po chóralne wykonania laureata ubiegłorocznego konkursu (Risonanza Continua). Festiwal ten harmonijnie łączy tradycje z nowoczesnością. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert finałowy, którego aranżacje przygotuje dyrektor artystyczny festiwalu – Henryk Jan Botor. Przed koncertem odbędzie się wręczenie nagród w konkursie chórów oraz wspólne kolędowanie pod batutą Henryka Jana Botora. Głównym punktem będzie koncert „A na ziemi pokój ludziom dobrej woli”, w którym wystąpią soliści – sopranistki Agnieszka Kuk i Wioletta Koniecko wraz z Tomaszem Kukiem – tenorem, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Michał Botor na organach oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą maestro Botora. Wydarzenie to jest darmowe i dostępne dla wszystkich.