Nowa era gry w Skata: Tyska Brama Słońca zagościła na oficjalnych kartach Polskiego Związku Skata

Polski Związek Skata zasilił swoją talię kart nowym, autorskim projektem. Wizerunek postmodernistycznego budynku z Tychów, znanego jako Brama Słońca, znalazł swoje miejsce na oficjalnej karcie do gry w skata. Ta ikona Tyskich stała się motywem przewodnim jednej z kart – szczęśliwej „7” karo, która teraz dumnie nosi napis „TYCHY”.

Gra w skata, będąca tradycyjną grą karcianą o niemieckich korzeniach, jest niezwykle popularna na terenie Polski, szczególnie na Górnym Śląsku. Często porównywana do brydża i zaliczana do ulubionych rozrywek górników, skat ma wielu zwolenników także w Tychach. W mieście tym działa Tyski Związek Skata Sportowego, który jest afiliowany do Polskiego Związku Skata i zrzesza sześć klubów skata – jak informuje Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

Nowy projekt karty pochodzi z 2024 roku i zastępuje poprzednią serię kart używaną od 1956 roku. Nie tylko Tychy zostały uwiecznione na nowych kartach. Na innych z nich można znaleźć charakterystyczne miejsca i obiekty z miast takich jak: Katowice, Lędziny, Chorzów, Pszczyna, Opole, Złotów, Rybnik, Miasteczko Śląskie, Lyski, Żory, Zabrze, Gierałtowice i Słupsk.

Tyszanie mieli możliwość wypróbowania nowych kart podczas XX Turnieju o Puchar Miasta Tychy, który odbył się w październiku tego roku. Na szczeblu krajowym nowa talia była testowana podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Złotowie we wrześniu. Od stycznia 2024 roku nowe karty będą oficjalnie obowiązywać we wszystkich rozgrywkach skata pod egidą Polskiego Związku Skata.