Dzieci z Tyskich Przedszkoli Uczą się Rozpoznawania Emocji Dzięki Programowi "Poruszające Bajki o Emocjach"

W miesiącach wrześniu i październiku, aż 25 przedszkolom w Tychach udało się przeprowadzić unikalny program edukacyjny pod nazwą „Poruszające Bajki o Emocjach”. Celem tego programu było wprowadzenie najmłodszych mieszkańców Tychów do świata emocji poprzez bajki. Program ten miał na celu nie tylko nauczenie dzieci identyfikacji własnych emocji i emocji innych, ale także konstruktywnego wyrażania tych uczuć. Ponadto, chodziło również o to, aby nauczyć dzieci regulowania intensywności swoich emocji, aby zapobiec problematycznym i ryzykownym zachowaniom.

Uczestnictwo w tym programie pozwoliło dzieciom na aktywne zaangażowanie się w historie bohaterów bajek, co miało pomóc im lepiej zrozumieć swoje emocje. Dzieci miały okazję uczyć się jak nazywać swoje uczucia, jak komunikować się bez uciekania do przemocy, jak cierpliwie czekać na swoją kolej, oraz jak radzić sobie z trudnymi emocjami. W procesie autoekspresji pomocne były różne instrumenty, takie jak bębny, kalimby, gongi, czy kubki burzowe. Dzieci miały okazję grać na nich intuicyjnie, co pomogło im lepiej wyrażać swoje emocje.

Program ten nie tylko skupiał się na dzieciach – wychowawcy i rodzice dzieci objętych warsztatami mieli również możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach. Celem tych zajęć było pogłębienie zrozumienia tematyki programu i kontynuowanie nauki w kolejnych miesiącach.