Zima nadchodzi – zwracajmy uwagę na bezpieczeństwo na drogach

Warunki na polskich drogach stają się coraz trudniejsze. Śliskie nawierzchnie i opady śniegu są przyczyną wielu trudności, które mogą napotkać kierowcy. Policjanci z całego kraju apelują o ostrożność, podkreślając konieczność uwzględnienia zwiększonego czasu i drogi hamowania w obecnych warunkach atmosferycznych. Wzywają również pieszych do zachowania szczególnej ostrożności i zadbania o stosowanie elementów odblaskowych.

„Na większości dróg w Polsce warunki jazdy znacznie się pogorszyły. Nawierzchnie są śliskie, śnieg pada bezustannie, a także topnieje i zamarza na przemian. Kiedy decydujemy się na podróż samochodem, powinniśmy jechać wolniej i z większą ostrożnością. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego odstępu od pojazdów jadących przed nami. Dzięki temu możemy uniknąć kolizji podczas nagłego hamowania” – przekazują w swoim apelu funkcjonariusze policji.

Zwracają oni uwagę, że nawet najbardziej zaawansowany system hamowania nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa na tak zwanej „szklance” na drodze. Dlatego każdy manewr powinien być wykonany z dużą ostrożnością i rozwagą.

Policjanci podkreślają również zagrożenia związane z przejściami dla pieszych, gdzie kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. „Zaczynajmy hamowanie przed przejściami dla pieszych jak najwcześniej. Musimy pamiętać, że chodniki i przejścia mogą być śliskie, co może utrudniać pieszym poruszanie się i zwiększać ryzyko poślizgnięcia się i upadku, często bezpośrednio pod koła nadjeżdżającego samochodu” – ostrzegają policjanci.

Apelują również do pieszych, aby przestrzegali zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Nie powinni wchodzić na pasy bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem ani przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Droga hamowania samochodu to kilka metrów, jednak na śliskiej nawierzchni ten dystans może być znacznie większy.

Tylko dzisiaj rano doszło do dwóch nieszczęśliwych wypadków z udziałem pieszych, które miały miejsce na al. Piłsudskiego i ulicy Dworcowej.