Przedsiębiorcy z Tychów ukarani za nieemitowanie paragonów po sprzedaży zniczy

Służby Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadziły intensywną akcję kontrolną, obejmującą ponad 100 różnorodnych punktów handlowych, w tym kluby, puby, restauracje, a także miejsca sprzedaży zniczy. W wyniku tych działań, nałożono kary pieniężne o łącznej wartości przekraczającej 123 tysiące złotych.

Tradycyjnie końcówka października i początek listopada to okres wzmożonych inspekcji mających na celu zweryfikowanie, czy sprzedawcy poprawnie rejestrują transakcje za pomocą kas fiskalnych. W ramach działań kontrolnych funkcjonariusze urzędu dokonali ponad 100 kontroli skarbowych i zakupowych w 22 lokalizacjach rozsianych po całym województwie śląskim.

Kontrole weekendowe przeprowadzane 27-28 października skierowane były w stronę właścicieli klubów, pubów, dyskotek i restauracji. Najwięcej mandatów nałożono na nierzetelnych przedsiębiorców z Katowic, Sosnowca i Rybnika.

W następnym etapie, pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego skoncentrowali się na punktach sprzedaży zniczy, badając czy klienci otrzymują paragony fiskalne. Niestety, także w tym segmencie doszło do licznych naruszeń. Główne miejsca, gdzie doszło do wykroczeń to Gliwice, Mysłowice i Tychy.

W efekcie wszelkich działań kontrolnych, nieetyczni przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę ponad 123 tysięcy złotych za popełnione wykroczenia skarbowe.

Warto przypomnieć, że sprzedawcy dokonujący transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mają obowiązek rejestrować sprzedaż przy użyciu kas fiskalnych. Sprzedaż bez użycia kasy lub nie wydanie paragonu potwierdzającego transakcję grozi karą grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniej poważnych przewinień, sprzedawca może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 360 zł do 18 tys. zł.