Tychy przygotowują plan budowy velostrady do Katowic o wartości 29 milionów złotych

W Tychach trwają przygotowania do realizacji ambitnego projektu budowy velostrady, która ma połączyć to miasto z Katowicami. Szacuje się, że całość przedsięwzięcia będzie kosztować około 29 milionów złotych. Prace prowadzone są obecnie na etapie tworzenia koncepcji technicznej, która ma usprawnić proces planowania całego przedsięwzięcia. Miasto już zdobyło fundusze na ten etap prac, które przekazał mu GZM (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), a ich wartość wynosi blisko 41 tysięcy złotych.

Plany na kolejny rok zakładają starania o dodatkowe środki finansowe od Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które mają przeznaczone być na dalszą realizację inwestycji. Całkowity koszt planowanego przedsięwzięcia wynosi 29 milionów złotych. Punkt startowy dla zaplanowanej velostrady w Tychach zlokalizowany jest w dzielnicy Czułów, precyzyjnie na skrzyżowaniu ulic: Katowickiej i Palmowej. Stąd droga będzie dalej prowadzić do skrzyżowania z DK 86 na ulicy Beskidzkiej.

Trasa rowerowa zaprojektowana została w taki sposób, aby biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej pomiędzy Katowicami Murcki Towarowe a Czułów Papiernia. Następnie ma przebiegać pod wiaduktem, przecinając kolejną linię kolejową i przechodząc obok przystanku na ulicy Beskidzkiej. Dalej droga ma prowadzić pod ulicą Boya-Żeleńskiego oraz łącznicą DK 86, następnie będzie biegła równolegle do trasy DK 86, docierając aż do granicy z Katowicami – informuje Marcin Godzik z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Zgodnie z założeniami projektu, fragment velostrady na terenie Tychów powinien być gotowy do użytkowania w połowie 2026 roku.