Internetowi oszuści zatrzymani przez tyskich policjantów

Ręce wytrenowanych w działaniach przeciwko cyberprzestępczości stróżów prawa z Tychów dopadły nieuczciwych sprzedawców, oferujących na portalach aukcyjnych telefony komórkowe, które jednak nigdy nie trafiały do nabywców. Zidentyfikowano i zatrzymano winnych tego przestępczego procederu, którzy już usłyszeli formalne zarzuty.

Nadzorowani przez Prokuraturę Rejonową w Tychach śledczy prowadzili postępowanie dotyczące serii oszustw, które miały miejsce między październikiem 2022 roku a styczniem obecnego roku. Przestępcy, korzystając z anonimowości sieci, oferowali do sprzedaży telefony komórkowe bez zamiaru ich wysyłki. Nieszczęsne ofiary wpłacały pieniądze za towar, który nigdy do nich nie dotarł. Działania te przerywały wszelką komunikację ze stroną sprzedającą. Dokładna analiza zgromadzonych dowodów umożliwiła śledczym ustalić personalia oszustów.

W toku śledztwa ustalono, że za tym nielegalnym procederem stoją dwie osoby: 36-letnia kobieta z Tychów oraz 38-letni mężczyzna z Bierunia. Zebrany materiał dowodowy wskazał, że duet ten był odpowiedzialny za aż 32 przypadki oszustwa, skutkujące łącznym stratą finansową pokrzywdzonych na poziomie niemal 10 tysięcy złotych. Obaj przestępcy przyznali się do zarzucanych im czynów. Akt oskarżenia przeciwko osobom prowadzącym te nielegalne działania został już skierowany do sądu. W ramach śledztwa udało się także zidentyfikować 30 pokrzywdzonych przez działalność tego przestępczego duetu.