Kosztowne zniszczenia – apel Prezydenta Tychów o zaprzestanie wandalizmu

Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, zwrócił się do mieszkańców miasta z prośbą o większą dbałość o wspólną przestrzeń. Zdecydowanie potępił akty wandalizmu, które w ostatnim okresie nasiliły się na terenie Tychów. Informacje na ten temat podzielił z obywatelami za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych.

Prezydent Dziuba wymienił szereg przykładów dewastacji miejskiej infrastruktury. Jak zauważył, ławki, wiaty przystankowe oraz kosze na śmieci są regularnie niszczone przez nieodpowiedzialne osoby. Zdarza się, że wandale tworzą obraźliwe graffiti, celowo uszkadzają miejskie urządzenia lub nawet je wyrywają. Podkreślił również, że niedawno w Parku Suble doszło do zniszczenia ponad 20 koszy na śmieci. W rezultacie tych działań, straty dla Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych wyniosły aż 40 tys. złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na inne cele.

Z szeregu incydentów wyróżnił także ten, który miał miejsce na placu zabaw przy ul. Poziomkowej. Tam dewastatorzy zniszczyli ogrodzenie, regulamin wyznaczony dla użytkowników placu zabaw, kosz na śmieci oraz maty przyrostowe. Prace naprawcze po tym incydencie kosztowały ponad 3 tysiące złotych. Ponadto zaznaczył, że z trybun przy boisku I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego zostało wyrwanych 16 siedzisk.

Na koniec, prezydent Tychów apelował do mieszkańców o czujność i niezwłoczne zgłaszanie wszelkich aktów wandalizmu lub innego rodzaju niewłaściwych zachowań służbom miejskim pod numerem telefonu 986 lub bezpośrednio policji pod numerem 997. Podkreślił, że utrzymanie i wyposażenie miejsc publicznych, takich jak place zabaw, siłownie miejskie czy strefy relaksu, jest kosztowne i to mieszkańcy są obciążeni finansowo z powodu działań wandali.