Mural upamiętniający Marię Curie-Skłodowską na ścianie szkoły w Tychach

Na jednym z murów Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach, którą patronuje Maria Curie-Skłodowska, powstaje mural jej podobizny. Ta renomowana naukowczyni, znana ze swoich osiągnięć w dziedzinie chemii i fizyki, jest również patronką ulicy, przy której ulokowana jest szkoła. Stworzenie projektu oraz wykonanie tego malowidła to zadanie dla pary artystów, Czary-Mury, czyli Marka Greli i Marty Piróg.

Ten artystyczny wyraz hołdu dla Marii Curie-Skłodowskiej zostanie oficjalnie ujawniony 7 listopada bieżącego roku. Zasoby na ten projekt, rzędu 40 000 złotych, pochodzą z budżetu miasteczka.

Duet artystów, Czary-Mury, to połączone siły Marka Greli, malarza z Tychów, oraz Marty Piróg, projektantki ceramiki. Wspólnie stworzyli oni już kilka murali upamiętniających znane osobistości: Zofię Nałkowską i Ryszarda Riedla w Tychach, Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach, Jacka Cygana w Sosnowcu oraz Agnieszkę Osiecką na Saskiej Kępie w Warszawie.

Mural Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach będzie miał swoje unikalne elementy. Będą to ceramiczne dodatki, które będą tworzyły graficzną przedstawienie dwóch pierwiastków odkrytych przez tę wybitną naukowczynię – radu i polonu.