Zakładanie karmników w Tychach – odpowiedź na problem nieodpowiedniego dokarmiania ptaków

Chociaż podziwianie i dokarmianie ptaków może dostarczyć wiele radości, to niewłaściwe pokarmy mogą niestety doprowadzić do poważnego zagrożenia dla ich zdrowia, a nawet życia. W odpowiedzi na ten problem, specjalne karmniki dla ptaków zostały zainstalowane w mieście Tychy. Te urządzenia są wypełnione specjalnie wyselekcjonowanym pokarmem przeznaczonym dla ptaków.

Inspiratorkami i pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia są dwie radne miasta Tychy – Barbara Konieczna, która pełni funkcję Przewodniczącej Rady Miasta oraz Karolina Chemicz-Pałys, członkini „Zielonych Tychów”. Decyzja o umieszczeniu tych urządzeń nie była przypadkowa, lecz była konsekwencją wielu niepokojących incydentów, które miały miejsce w przeszłości.

Jak radne z Tychów podkreślają, w poprzednich latach doszło do wielu sytuacji, gdy irracjonalne dokarmianie ptaków chlebem przez mieszkańców prowadziło do rozwijania się przez ptaki różnych chorób, często kończących się śmiercią. Dlatego też, zdecydowano o wprowadzeniu specjalnej mieszanki pokarmowej, która będzie adekwatna do potrzeb tych zwierząt. Warto jednak pamiętać, że karmę należy rozrzucać na brzegu, a nie wrzucać do wody, aby nie zakłócić równowagi ekosystemu wodnego.

Pokarm dostępny w urządzeniach, jak donosi Tyski Zakład Usług Komunalnych, składa się z odżywczych ziaren i zbóż, takich jak proso, kardi, peluszka, dari, pszenica, kukurydza, słonecznik czy owies. Nie tylko dostarcza on zdrowe pożywienie dla ptaków, ale również urządzenia te zawierają informacje i ciekawostki na temat różnych gatunków ptaków, które można spotkać i nakarmić.

Za symboliczną opłatą 2 złote za pomocą obrotowego wrzutnika do monet, każdy może zakupić pokarm dla ptaków. Zebrane pieniądze będą wykorzystane na uzupełnianie zapasów karmy oraz na konserwację i naprawę urządzeń.