Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego — jak to działa?

Oszczędzanie to skuteczna metoda na osiągnięcie poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego. To materialne zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich bliskich. Aby się nim cieszyć, trzeba zacząć oszczędzać. A doświadczenie pokazuje, że pierwszy krok w kierunku oszczędzania nie zawsze bywa prosty. Kluczem do sukcesu z całą pewnością jest wybór metody oszczędzania. Jedną z popularniejszych jest prowadzenie rachunku oszczędnościowego. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy, jak sama nazwa wskazuje, ma jeden konkretny cel – jest nim gromadzenie oszczędności. Od podstawowego rachunku różni się przede wszystkim wysokością oprocentowania. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest większe, niż ma to miejsce w przypadku konta osobistego. To, ile wyniesie oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w skali roku, a tym samym ile na zgromadzonych oszczędnościach zarobi ich właściciel, uzależnione jest przede wszystkim od wybranej oferty. Wyższe oprocentowanie może być na przykład w ofercie przeznaczonej dla stałych lub też nowych klientów. Wysokość oprocentowania może być zależna również od ulokowanej na rachunku sumy. Aby wybrać najkorzystniejszą propozycję, warto przeanalizować kilka kolejnych. Poza samą wysokością oprocentowania warto zwrócić uwagę na zasady prowadzenia konta. Im bardziej elastyczne, tym lepiej. W większości ofert do konta oszczędnościowego nie są przypisane narzędzia w postaci kart płatniczych. Ich pozyskanie wiąże się z dodatkowym kosztem. Nie zawsze też jest możliwość przypisania karty do rachunku oszczędnościowego. Warto więc upewnić się co do proponowanych warunków jeszcze przed otworzeniem rachunku.

Zalety posiadania konta oszczędnościowego

Jedną z największych zalet posiadania konta oszczędnościowego bez wątpienia jest większa motywacja do systematycznego odkładania pieniędzy. Otworzenie rachunku jest bardzo proste i nie wymaga dopełnienia skomplikowanych formalności. Samo prowadzenie konta zazwyczaj nie jest kosztowne. Zdarza się, że stali klienci banków są całkowicie zwolnieni z opłat za korzystanie z rachunku. Kolejną zaletą rachunków oszczędnościowych jest swoboda w zarządzaniu nimi. W odróżnieniu od drugiej popularnej metody oszczędzania, jaką jest lokata, w przypadku konta oszczędnościowego jego posiadacz sam decyduje o wysokości i częstotliwości kolejnych wpływów. Podobny zakres elastyczności dotyczy wypłat. Zgromadzone na rachunku środki w każdej chwili mogą zostać wypłacone w części lub całości. Co ważne, w odróżnieniu od zerwania lokaty nie wiąże się to z żadnymi stratami. Wypracowane odsetki nie przepadają.

Owa swoboda w zarządzaniu finansami jest jedną z największych zalet prowadzenia rachunku oszczędnościowego. Często bowiem zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje losowe, które zmuszają do podjęcia większej sumy. Właściciel konta oszczędnościowego może to zrobić bez żadnych obaw, że straci zysk od ulokowanego kapitału, jaki do tej pory udało mu się osiągnąć. Analogiczna sytuacja dotyczy wypłat. Suma, jaką można umieścić na lokacie, zazwyczaj jest jasno określona. Nie ma też możliwości powiększania ulokowanego kapitału w trakcie trwania lokaty. To bardzo mało korzystne rozwiązanie, gdyż w przypadku przypływu dodatkowej gotówki pieniądze nie mają szansy zacząć na siebie zarabiać. Ich posiadacz może jedynie zdecydować się na założenie nowej lokaty, co nie zawsze jest opłacalne, bowiem wyższa suma na lokacie zazwyczaj oznacza większy zysk.

To właśnie z tych powodów konta oszczędnościowe, pomimo stosunkowo niższych stawek oprocentowania w porównaniu do lokat, cieszą się tak dużym zainteresowaniem klientów. Są one też bardzo często wybierane przez rodziców w celu wpojenia dzieciom zasad oszczędzania. Metoda ta uczy skutecznie gospodarować swoimi zasobami i kształtuje nawyk systematycznego odkładania pieniędzy, który ma szansę zaprocentować w ich późniejszym dorosłym życiu.

Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-konto-oszczednosciowe