Kiedy skończy się pandemia? Eksperci mówią o dwóch możliwościach

Odkąd nasza rzeczywistość zmieniła się o 180 stopni, życie publiczne na pewien czas przestało istnieć, a codziennym czynnością zaczęły towarzyszyć nieznane dotąd obostrzenia. Wszyscy zastanawiamy się, kiedy to się skończy. Kiedy znowu swobodnie spotkamy się z przyjaciółmi, bez obaw pójdziemy do pracy albo pojedziemy w daleką podróż. Pewne jest jedynie to, że nie wydarzy się to za miesiąc, dwa ani nawet kilka.

 Liczba zachorowań rośnie w bardzo szybkim tempie z dnia na dzień. Kiedy skończy się pandemia? Eksperci z przedsiębiorstwa ExMetrix podają dwie możliwości. Jedna napawa optymizmem, a druga nie należy do najlepszych scenariuszy. Wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski mówi o dwóch możliwych wariantach. Przyznaje, że obecnie mamy do czynienia dopiero z pierwszą fazą pandemii i żadne informacje nie wskazują, aby miała się ona zakończyć. Ekspert mówi o tym, że najbardziej pozytywnym wariantem jest szczepionka, która pojawiłaby się na początku 2021 roku. Jeśli będzie skuteczna, prawdopodobne jest, że pandemia wygaśnie w ciągu roku.  Jednak, jeżeli nie uda się stworzyć szczepionki, pandemia może trwać jeszcze dwa, a nawet trzy lata.

Swoje zdanie na temat zakończenia pandemii wygłosił także Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Porównał obecną pandemię z trwającymi w przeszłości i zaznaczył, że zazwyczaj są to dwa, trzy lata. Jednak nikt nie jest w stanie określić dokładnej daty.