W jakim mieście najłatwiej buduje się dom?

Polski Związek Firm Deweloperskich opublikował ranking miast PZFD 2020. Można z niego wyczytać w jakich miastach w Polsce rozpoczęcie budowy jest najłatwiejsze. Główny cel konkursu to promocja miast, w których administracja cieszy się sprawnym funkcjonowaniem. Deweloperzy są zaś traktowani jako partnerzy a nie petenci. Zdaniem organizatorów konkursu misją deweloperów jest kształtowanie innowacyjnej przestrzeni miejskiej, są więc bardzo ważnym podmiotem w kreowaniu miast.

Jakie były kryteria oceny w konkursie?

Kryteria w rankingu miast 2020 określono na podstawie jakości współpracy jednostek samorządowych z deweloperami. Miasta mogły walczyć o punkty za: dotrzymanie terminu wydania decyzji dotyczącej zgody na budowę oraz decyzji o warunkach zabudowy. Oceniono też stopień w jakim miasto pokrywają plany dotyczące zagospodarowania przestrzeni. Miasta były oceniane w dwóch kategoriach: tworzenia budynków mieszkalnych oraz biurowców i hoteli.

Uczestnicy konkursu

To była już dziesiąta edycja konkursu. Jego uczestnikami były miasta wojewódzkie. W kategorii terminowego wydawania zezwoleń na pierwszym miejscu znalazła się Bydgoszcz. Niestety, mimo wygranej, tylko 43% zezwoleń w tym mieście było wydanych w terminie. Jeśli chodzi o jakość pokrycia terenu planami zagospodarowania, wygrał Kraków z wynikiem 65,4%.