Ścieżki rowerowe w Tychach będą wyremontowane

Projekt wyremontowanych ścieżek rowerowych w Tychach już niedługo stanie się rzeczywistością. Umowę na renowację dziewięciu z nich już podpisano. Obecnie trwają pracę na czterech ścieżkach, a do końca roku remont ma odbyć się także na pozostałych. Cała inwestycja będzie kosztowała budżet miasta 3 mln złotych.

Prace rozpoczęły się już na ul. Edukacji, Towarowej i Żwakowskiej. Niedługo robotnicy pojawią się także na ul. Stoczniowców, Grota Roweckiego, Piłsudskiego oraz Dmowskiego. Łącznie, remont będzie dotyczył aż 4,5 km ścieżek rowerowych. Będą one wykończone dwoma rodzajami asfaltu. Czerwony będzie położony tam, gdzie miasto uzupełnia jedynie część drogi. Na odcinkach, które są całkowicie nowe, asfalt będzie miał kolor czarny. Ciemna nawierzchnia jest tańsza i bardziej dostępna, co jest łatwiejsze podczas naprawiania powstałych później ubytków.

Do kiedy potrwa remont?

Wszystko zależy od pogody, ale jeśli ona dopisze, prace powinny zakończyć się już na koniec tego roku. Tychy mają już 65 km ścieżek dla rowerzystów, a także dziesięć leśnych szlaków w okolicy miasta. Oprócz remontu dróg, miasto inwestuje także w inne udogodnienia dla miłośników jednośladów. Stojaki rowerowe, bezobsługowe stacje do naprawy jednośladów czy wypożyczalnie rowerów to elementy, które mają ułatwić życie fanom rowerów. Dodatkowym udogodnieniem ma być Inteligentny System Sterowania Ruchem, czyli kamery wykrywające rowerzystów. Dzięki nim m.in. sygnalizacja świetlna będzie zmieniała się bez konieczności naciskania przycisku.

Rowerowa stolica Polski

W 2020 roku Tychy pierwszy raz są uczestnikiem akcji konkursowej ,,Rowerowa stolica Polski”. Biorą w niej udział aż 43 miasta z całej Polski. Wygrywa miejscowość, z której mieszkańcy zbiorą najwięcej kilometrów w przeznaczonej do tego aplikacji. Punkty można zbierać w dowolnym miejscu na świecie. Można pobrać ją ze strony rowerowastolicapolski.pl