Jeden z trzech najpiękniejszych domów w Polsce znajduje się na Śląsku  

Przyznano nagrody SARP 2020. Stowarzyszenie Architektów Polskich zorganizowało konkurs i przyznało nagrody w sześciu kategoriach. Jedną z nich były najlepsze domy jednorodzinne. Na szczycie podium znalazł się nowoczesny dom pod Poznaniem. Jednak na uznanie jury zasłużył też dom V-House w Pyskowicach.

O nagrodę SARP 2020 konkurowało 75 budynków. Jury składało się z architektów oraz osób należących do SARP. Nagrodę można było zdobyć aż w sześciu kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny i wielorodzinny, budynek biurowy, administracji albo oświaty, użyteczności publicznej, kultury oraz w kategorii architektura na przestrzeni dziejów.

Dom ze Śląska w ścisłej czołówce

W kategorii najlepszy dom jednorodzinny przyznano jedną wygraną oraz dwa wyróżnienia. To właśnie w wyróżnieniach znalazł się V-House z Pyskowic. Był on zbudowany według projektu Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz. Nagroda główna w tej samej kategorii trafiła do domu LUS-4 w okolicach Poznania. Jury konkursowe podczas oceny zwracało uwagę na sposób wykorzystania materiałów budowlanych, warsztat projektantów, a w związku z tym na piękno i prostotę budynku.