22 marca, w sobotnie popołudnie o godzinie 13, służby straży pożarnej z Tychów i Pszczyny otrzymały zgłoszenie o wybuchu pożaru w lesie na terenie Międzyrzecza, tuż przy granicy z Jankowicami. Płomienie strawiły aż około 5 hektarów lasu.
Po otrzymaniu zgłoszenia, natychmiast skierowano na miejsce zdarzenia jednostki straży pożarnej OSP z Międzyrzecza, Bojszów Nowych, Bojszów, Jankowic i Studzienic, a także JRG z Tychów i Pszczyny. Kiedy strażacy dotarli na miejsce, przede wszystkim musieli zmierzyć się z potężnym ogniem, który ogarnął obszar leśny. W działania ratunkowe zaangażowany został również samolot gaśniczy Dromader, podlegający Lasom Państwowym.
Strażacy korzystali z rozmaitych metod gaszenia ognia, takich jak hydronetki plecakowe, opryskiwacze spalinowe oraz podręczne sprzęty gaśnicze tj. łopaty czy tłumice. Próbowano również gasić zarzewia ognia strumieniem wody. Dużą pomocą okazały się zrzuty wody z samolotu. Wszystkie te działania pozwoliły na opanowanie sytuacji. Obszar, jaki uległ spaleniu wynosił około 5 hektarów i na wygaszenie ognia strażacy potrzebowali blisko 3 godzin.
W działaniach na miejscu brały udział następujące siły i środki: PSP Tychy, OSP Międzyrzecze, OSP Bojszowy Nowe, OSP Bojszowy, PSP Pszczyna, OSP Jankowice, OSP Studzienice oraz samolot gaśniczy Dromader.
Pragniemy przypomnieć, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również nielegalne! Prawo polskie wyraźnie zakłada surowe kary za takie działanie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 1 września 2022 roku dodany został przepis Art. 130a, który stanowi o karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych dla osoby, która usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów.
Naruszanie tego typu przepisów podlega surowym sankcjom. Art. 82 Kodeksu wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, która może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163 § 1 Kodeksu karnego z dnia 6 czerwca 1997 r. stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.