7 marca, piątkowy wieczór o godzinie 18.00, zapowiada się wyjątkowo dla miłośników sztuki. Miejska Galeria Sztuki OBOK stanie się miejscem wernisażu wystawy „…opowieści pejzażu dla początkujących i zaawansowanych”, której autorką jest renomowana artystka, Ewa Zawadzka. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, a ekspozycja będzie dostępna do oglądania aż do 17 kwietnia.
Ewa Zawadzka to absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którego filia mieści się w Katowicach. Przez wiele lat była związana z tą placówką, pracując jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Intermediów i Scenografii. Zyskała rozgłos na arenie międzynarodowej dzięki swoim osiągnięciom w dziedzinie grafiki i rysunku, co potwierdza jej udział w licznych prestiżowych ekspozycjach na całym świecie. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie oraz kuratorem Triennale Grafiki Polskiej. Pełniła również rolę polskiego kuratora Biennale Grafiki w Lublanie i Miszkolcu. Od 2002 roku koncentruje się na malarstwie, kontynuując swoje zainteresowania strukturą i światłem.
Zawadzka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W 2013 roku otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku Prezydent RP uhonorował ją Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zdobyła także Nagrodę Regulaminową Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2004), Złoty Medal Międzynarodowego Triennale Grafiki w Gizie (1986, 1994) oraz Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Fredrikstad w Norwegii (1993). Do jej osiągnięć należy także bycie finalistką konkursu Obraz Roku miesięcznika „Art & Business” oraz Europejskiego Konkursu Malarskiego Lexmark w Mediolanie.
Twórczość Ewy Zawadzkiej była prezentowana na licznych wystawach indywidualnych i grupowych, zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Japonii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Norwegii i Włoszech. Jej prace były wielokrotnie prezentowane na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, Fredrikstad, Osace, Kochi, Gizie, Premio Biella we Włoszech oraz Impact Art w Kioto. Uczestniczyła również w targach sztuki m.in. w Kolonii, Frankfurcie, Los Angeles, Chicago, Sztokholmie i Tokio.
Dzieła tej wybitnej artystki można zobaczyć w wielu prestiżowych zbiorach muzealnych. Są one częścią kolekcji takich instytucji jak: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie i Gdańsku, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu czy Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Znajdują się również za granicą, m.in. w Musée d’Art Moderne du Nord w Lille, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu czy Modern Art Center w Kioto.