Cyklowy powrót do przeszłości – trasa po dobrach księcia pszczyńskiego z Klubem Turystyki Kolarskiej GRONIE i Muzeum Miejskim w Tychach

Trzecia edycja wyprawy na rowerach, która ma na celu odkrycie historii regionu, jest już na horyzoncie. Klub Turystyki Kolarskiej GRONIE oraz Muzeum Miejskie w Tychach zapraszają na niezapomnianą podróż w czasie na dwóch kółkach. Start tej niecodziennej przygody zaplanowano na 24 sierpnia, dokładnie o godzinie 8:30. Trasa przejazdu poprowadzi uczestników szlakiem historycznych dóbr gospodarskich dawnego księcia pszczyńskiego. Początek trasy to Tychy, a kończy się ona w Pszczynie, prowadząc przez malowniczy Kobiór.

Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć różnorodności krajobrazowej trasy. Przewidziano wyjazd Traktem Książęcym, a następnie przejazd do Kobióra i dalszą podróż w kierunku Pszczyny. Na koniec czeka piknik w parku książęcym przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie, który będzie idealnym zwieńczeniem wspólnego przejazdu rowerowego.

Na trasie długości około 40 kilometrów, uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć wiele atrakcji. W Tychach będą to m.in.: Fabryka Celulozy i Papieru, Cegielnia Księcia Pszczyńskiego, Browar Książęcy/folwark, Zamek Myśliwski oraz Jezioro Paprocańskie. W Kobiórze natomiast zaplanowano m.in. Zameczek Promnice, rzeźbę św. Huberta, Trakt Książęcy/Aleja Dębowa, XIX-wieczny tartak księcia pszczyńskiego, dawne nadleśnictwo Kobiór, most/śluzę na Korzyńcu – trasę łączącą Pszczynę z Promnicami, wybrane miejsce w rezerwacie Babczyno Dolina oraz pomnik poświęcony więźniom filii KL Auschwitz i jeńcom brytyjskiej wspólnoty narodów. W Pszczynie natomiast czeka na nich Muzeum Zamkowe i park przy zamku.

Rodzinny przejazd rowerowy o nazwie „Objazd gospodarski po dobrach księcia pszczyńskiego” będzie miał miejsce 24 sierpnia 2024 (sobota), od godziny 8.30 do 17.00. Punkt zbiórki to Rynek w Tychach, przy fontannie z wydrami. Wiodącymi trasą będą Agata Berger-Połomska z Działu Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach, Cezary Sawicki z Klubu Turystyki Kolarskiej Gronie oraz historyk i badacz dziejów Kobióra, Przemysław Sawicki.