Sytuacja awaryjna w Tychach: Niepokojący zapach gazu wywołał interwencję straży pożarnej

Wieczorem 22 czerwca, dokładnie o godzinie 22, służby ratownicze w Tychach otrzymały alarmujące zgłoszenie. Mieszkańcy ulicy Stoczniowców 70 zauważyli niepokojący zapach gazu. Dyżurny jednostki straży pożarnej w Tychach natychmiast zareagował, wysyłając na miejsce zdarzenia zastępy strażaków oraz specjalistyczne ekipy pogotowia gazowego.

Po dotarciu na miejsce interwencji, przeprowadzono szczegółowe badania i pomiary, które potwierdziły obawy mieszkańców – gaz uchodził ze studzienek kanalizacyjnych. Dowodzący akcją ratunkową strażak podjął decyzję o natychmiastowym zamknięciu ruchu drogowego w rejonie zagrożenia i wezwaniu dodatkowych służb.

Droga przy ulicy Stoczniowców 70, począwszy od skrzyżowania z ulicą Dunikowskiego, przez Rondo Harcerskie (od ulicy Harcerskiej do Stoczniowców 70), aż po Rondo św. Jadwigi (od Stoczniowców 70 do ulicy Żwakowskiej), została całkowicie zablokowana dla ruchu.

Urządzenia pomiarowe wskazywały na obecność wysokiego stężenia gazu w powietrzu, co spowodowało konieczność wezwania dodatkowego wsparcia. Strzażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lędzin a także ekipy z Bierunia Starego i Bojszów zapewniały bezpieczeństwo na terenie operacji ratunkowej pod nadzorem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Tychów.

Zespół pogotowia gazowego podjął próbę wykopu, aby zlokalizować miejsce wycieku. Niestety, mimo intensywnych działań, nie udało się odnaleźć źródła problemu. Sytuacja uległa stabilizacji około godziny 2 w nocy, kiedy pomiary wykazały wystarczająco niskie stężenie gazu, aby strażacy mogli wrócić do swoich jednostek.

Odpowiedzialność za dalsze monitorowanie sytuacji oraz eliminację problemu spoczywa na pracownikach pogotowia gazowego.