Oszustwo na masową skalę w Tychach: Para oferowała nieistniejące pożyczki, pokrzywdzonych ponad 100 osób

Przyłapano parę z Tychów na przestępczych praktykach, które polegały na fałszywym oferowaniu pożyczek przez Internet. Nie zamierzali jednak dotrzymać warunków umowy. Proceder trwał prawie pół roku, a liczba pokrzywdzonych przekroczyła 100. Sprawcy teraz stoją przed sądem i mogą otrzymać wyrok do 8 lat więzienia.

Zespół ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Tychach, działający pod nadzorem miejscowej prokuratury, prowadził śledztwo w tej sprawie. Dwudziestosiedmioletnia para z Tychów została oskarżona o wprowadzenie wielu osób w błąd, oferując im pożyczki od osoby prywatnej za pośrednictwem internetu.

Ich proceder polegał na publikowaniu fałszywych ogłoszeń o udzielaniu pożyczek na różnych forach internetowych. Potencjalne ofiary, zainteresowane propozycją, kontaktowały się z oszustami, negocjując warunki pożyczki. Następnie byli proszeni o przekazanie swoich danych niezbędnych do sporządzenia umowy, a także o wpłatę od 10 do 300 złotych na różne konta przestępców. Kwota ta miała zależeć od wcześniejszych ustaleń. Po dokonaniu wpłaty, oszuści blokowali osoby pokrzywdzone na komunikatorze, a te nie otrzymywały ani pożyczki, ani zwrotu pieniędzy. Para z Tychów uczyniła z tego przestępczego procederu swoje stałe źródło dochodu.

Analizując sprawę, funkcjonariusze zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą ustalili, że oszuści działało przez okres od stycznia do lipca 2023 roku, popełniając w tym czasie 102 przestępstw oszustwa. Dochodzenie wykazało, że liczba ofiar wynosi blisko 100 osób, a uzyskany przez oszustów zysk przekroczył 10 tysięcy złotych. Akt oskarżenia przeciwko sprawcom został skierowany do sądu. Teraz czeka ich potencjalnie kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.