Przebudowa wiaduktów w Tychach – inwestycja za 60 mln zł

Obecnie, w mieście Tychy trwają przygotowania do dużego przedsięwzięcia drogowego – przebudowy dwóch kluczowych wiaduktów, przez które przepływa ruch na drodze krajowej nr 44. Projekt, wart blisko 60 mln zł, ruszył już w ostatni poniedziałek. Na początku nie są jednak planowane żadne utrudnienia dla kierowców. Pierwszy z wiaduktów powinien być gotowy w 2025 roku, a drugi oczekiwany jest rok później.

Przedstawiciele Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach podkreślają rangę tego przedsięwzięcia, które jest jednym z najważniejszych projektów drogowych realizowanych w mieście w ostatnich latach. Dofinansowanie na realizację tego projektu, w wysokości 47,5 mln zł, zostało przyznane przez rząd, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

Wiadukty położone przy ulicy Mikołowskiej, przez które przechodzi droga krajowa nr 44, są od wielu lat problematyczne dla układu komunikacyjnego miasta. Z uwagi na poważne uszkodzenia, musiał zostać obniżony poziom nośności tych konstrukcji. Od tamtego czasu ruch na obu wiaduktach odbywa się jedynie jednym pasem. Właśnie dlatego podjęto decyzję o zastąpieniu starych konstrukcji przez dwie nowe, które powstaną w ramach ruszającej inwestycji.

Początkowy etap prac polega na zmniejszeniu masy i wzmocnieniu istniejących elementów konstrukcyjnych północnego wiaduktu, poprzez co będzie on zdolny do przejęcia całego ruchu w kolejnych fazach projektu. Prace budowlane rozpoczynają się od stworzenia przewiązek, czyli ścieżek przejazdu, które ułatwią regulację ruchu na obiekcie.

Firma odpowiedzialna za realizację projektu, Nowak Mosty, zapewnia, że na obecnym etapie nie powinno dojść do żadnych utrudnień dla kierowców. Mimo prowadzenia robót, ruch zostanie utrzymany na obu wiaduktach. Wyjątkiem będzie tylko krótki okres, kiedy będą prowadzone prace frezowania nawierzchni na północnym wiadukcie – planowane są one na noc z 13 na 14 października – informuje Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach.