Tychy triumfują jako najbardziej przyjazne miasto dla rowerzystów w 2022 roku

W tegorocznej edycji plebiscytu „Gmina przyjazna rowerzystom 2022”, Tychy zdobyły tytuł zwycięzcy. Decyzja o tym została ogłoszona podczas finału gali Rower Power, która jest ceremonią wręczenia nagród dla miast z regionu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Gala odbyła się 19 września we wtorek, w Muzie w Sosnowcu. W imieniu samorządu Tychów, nagrodę odebrał Michał Kasperczyk, oficer rowerowy z Tychów.

Głosowanie w plebiscycie rozgrywało się w siedmiu kategoriach, z każdej z nich wyłoniono po trzy nominacje. Organizatorami wydarzenia już po raz trzeci było Sosnowieckie Stowarzyszenie Rowerowe. Tychy wygrały w kategorii „Gmina przyjazna rowerzystom”, wyprzedzając Pszczynę i Piekary Śląskie. Mieszkańcy i lokalne organizacje rowerowe byli odpowiedzialni za przyznawanie nagród oraz wyróżnień.

Prezydent Tychów, Andrzej Dziuba wyraził swoje podekscytowanie tym zwycięstwem, nazywając Tychy „miastem rowerzystów”. Zauważył, że rowery są często używane przez mieszkańców nie tylko do rekreacji, ale również jako środek transportu do pracy i szkoły. W związku z tym, Tychy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla rowerzystów, inwestując w rozbudowę infrastruktury rowerowej, w tym nowych ścieżek rowerowych i modernizację już istniejących. Dodatkowo miasto tworzy stacje naprawcze oraz parkingi dla rowerów.

Podczas gali wręczono nie tylko nagrody, ale również „antynagrody”. Wszystkie propozycje były wynikiem konsultacji i dyskusji w środowisku rowerowym. Organizatorzy plebiscytu podkreślili wagę obserwacji zmian i inwestycji dotyczących infrastruktury rowerowej w miastach. Zwrócili uwagę na istotność konstruktywnych wniosków i zmian tam, gdzie jest to potrzebne.