Oblężenie 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej: Rola funduszy unijnych w rozwoju Tychów

Począwszy od 1 maja 2004 roku, gdy Polska dołączyła do Unii Europejskiej, miasto Tychy odnotowało znaczny przypływ funduszy unijnych na lokalne inwestycje, które wyniosły prawie 1,6 mld złotych. Zbliżające się dwudziestolecie członkostwa Polski w UE jest celebrowane na wiele sposobów w tym mieście. Wśród nich znajduje się specjalnie zaprojektowany „unijny” trolejbus ze znakowaniem symbolicznie odzwierciedlającym to ważne wydarzenie. Ten innowacyjny pojazd, który jest pierwszym zakupionym dzięki funduszom unijnym przez Tyskie Linie Trolejbusowe, zaczął kursować od 30 kwietnia. Ponadto, 1 maja zostanie zorganizowany bieg nartorolkowy jako część obchodów jubileuszu, a liczne instytucje edukacyjne w Tychach przygotowały szereg projektów o tematyce europejskiej.

Unijny trolejbus będzie w najbliższych miesiącach poruszał się po różnych trasach dla mieszkańców Tychów, stanowiąc element kampanii „YES!TEŚMY – 20 lat Polski w Unii Europejskiej”, prowadzonej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Na kolejnych pięciu trolejbusach planowane są reklamy edukacyjne informujące o korzyściach finansowych z członkostwa w UE dla Tychów, a także flagi Polski i UE zostaną wywieszone na al. Niepodległości.

1 maja na ul. Sikorskiego 100, niedaleko hotelu PIRAMIDA, wystartuje Tyski Rajd Pasjonatów Nartorolek Terenowych, który obejmie dystans 50 km. Organizatorzy zachęcają do udziału także miłośników kolarstwa. Prezydent Tychów Maciej Gramatyka objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem. Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Instytucje edukacyjne w Tychach również włączyły się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w UE, organizując ponad 100 różnorodnych inicjatyw związanych z tematem Unii Europejskiej, takich jak konkursy, quizy, projekty edukacyjne i debata oksfordzka.

22 czerwca odbędą się IV Zawody Balonowe „In the Sielsian Sky” jako część obchodów 20-lecia członkostwa Polski w UE. Fundusze unijne zdobyte przez Tychy w latach 2004-2024 umożliwiły realizację szeregu inwestycji, takich jak modernizacja dróg, wymiana floty komunikacji miejskiej, a także doprowadzenie do blisko 100% kanalizacji miasta. Przeprowadzono również wiele mniejszych projektów, takich jak ulepszanie wyposażenia szkół, organizowanie szkoleń dla pracowników różnych sektorów i realizowanie wielu projektów społecznych poprawiających jakość życia mieszkańców.