Wpływ okrycia na jakość i komfort snu

Używanie koca czy kołdry podczas snu nie zwiększa tylko naszego poczucia bezpieczeństwa – odgrywa to również kluczową rolę w zapewnieniu komfortu naszego ciała. Na skutek procesów fizjologicznych, temperatura naszego organizmu stopniowo się obniża podczas snu, co umożliwia gromadzenie energii oraz jej dystrybucję do istotnych organów, takich jak system trawienny, które nadal funkcjonują nawet podczas naszego odpoczynku. Używanie okrycia, które pomaga utrzymać ciepło ciała, uchroni nas przed zbyt dużym spadkiem temperatury i zwiększy jakość naszego snu. Dlatego też wiele osób korzysta z okryć – choćby lekkiego koca – nawet podczas gorących nocy.

Jeśli chcemy oszczędzić czas na przygotowywanie sypialni do snu, warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu oraz dobrać odpowiednie okrycie. Jeśli czujemy się bardziej komfortowo podczas spania pod okryciem, warto rozważyć wymianę tradycyjnych ciężkich koców czy kołder na lżejsze alternatywy. Możemy wybierać między lekkimi kocami czy kołdrami bambusowymi, które zapewniają właściwą temperaturę ciała przez całą noc, a jednocześnie efektywnie przepuszczają powietrze. Istnieje także możliwość zakupienia oddychających koców i poduszek chłodzących, które efektywnie odprowadzają nadmiar ciepła od ciała, a jednocześnie zapewniają przyjemne otulenie.

Jeżeli nie mamy dostępu do takich produktów, możemy zawsze odsłonić nogi w celu delikatnego schłodzenia ciała – ale nie na tyle, aby stracić korzyści płynące z używania okrycia. Osoby ceniące nocne otulenie powinny również pomyśleć o wyborze lekkiej, przewiewnej piżamy lub nawet zdecydować się na sen bez niej. W przypadku par dzielących łóżko warto rozważyć osobne okrycia na czas letnich miesięcy, aby nie przeszkadzać sobie nawzajem podczas snu.