Program "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego" w Tychach przynosi pierwsze rezultaty

Miasto Tychy witają nowego obywatela, będącego pierwszym dzieckiem poczętym dzięki dofinansowaniu z miejskiego programu o nazwie „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025″.

Prezydent Tychów, Maciej Gramatyka, wyraża swoją radość z narodzin pierwszego malucha, który przyszedł na świat za sprawą miejskiego programu in vitro. Z entuzjazmem podkreśla, że to właśnie dzięki temu projektowi pary z Tychów mają szansę na spełnienie swojego marzenia o rodzicielstwie. Wraz z życzeniami zdrowia i szczęścia dla nowonarodzonego i jego rodziców, prezydent wyraża nadzieję na kolejne narodziny dzieci poczętych dzięki programowi.

Program był stworzony specjalnie dla par zamieszkujących w Tychach i rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w tym mieście. Uczestnictwo w programie było możliwe pod pewnymi warunkami:

  • Wiek kobiety musiał się mieścić w przedziale od 20 do 42 lat (według rocznika urodzenia).
  • Para musiała spełniać określone przez ustawę warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego, w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka.
  • Para musiała być mieszkańcami Tychów oraz rozliczać podatek od dochodów osobistych (PIT) w tym mieście.
  • Musiała wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków, ich ewentualnych kriotransferów i ewentualne pokrycie kosztów kriokonserwacji oocytów.

Program cieszył się dużym zainteresowaniem – skorzystało z niego 37 par. Całkowity koszt projektu wyniósł 178 690 zł, a za jego realizację odpowiadała Klinika leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.