Kalejdoskop kulturalnych inspiracji z Tychów prezentowany w Gemini Park

Od 16 lutego 2023 roku, w galerii handlowej Gemini Park Tychy, wystawiane są różnorodne dzieła sztuki stworzone przez mieszkańców Tychów pod egidą programu „Tyski Bank Kultury”. Wyobrażenie tej kreatywności prezentowane jest w unikalnym miejscu zwanych „Okno na Kulturę”, gdzie odwiedzający mogą doświadczyć wielowymiarowego podejścia do sztuki – od fotografii, poprzez literaturę i kompozycje muzyczne, aż po ceramikę powiązaną z filozofią dbania o siebie.

Początki tego nietradycyjnego projektu sięgają 2021 roku, kiedy Miejskie Centrum Kultury w Tychach wprowadziło innowacyjny koncept kulturalny na terenie galerii handlowej. Miejsce to szybko stało się platformą prezentującą lokalne inicjatywy artystyczne, organizując wystawy i promując działania miejskie oraz instytucji kulturalnych Tychów.

Zbliżająca się ekspozycja zainauguruje prezentację projektów zrealizowanych w 2023 roku w ramach programu „Tyski Bank Kultury”. Skierowany jest on na rozwijanie i urozmaicanie oferty kulturalnej miasta, poprzez realizację artystycznych marzeń mieszkańców Tychów. Podczas wystawy będziemy mogli obejrzeć takie projekty jak „Mozaiki SŁOWOmocne”, „[R.O.D.] Rodzinna Opowieść Działkową”, „Powrót Barubara” czy „Muzyka Natury”. Każdy z nich jest wyjątkowy i skupia się na innej dziedzinie sztuki, każdy niesie ze sobą osobną historię i motywacje do realizacji.

Projekt „Mozaiki SŁOWOmocne” autorstwa Anety Mlaś (Touanda) składa się z pięciu ceramicznych kompozycji, które promują ideę dbania o siebie. Każda z mozaik zawiera jedno z pięciu haseł: JESTEM OK, LUBIĘ, AKCEPTUJĘ, DOCENIAM, SZANUJĘ. Autorka podkreśla wpływ myśli i słów na nasze codzienne życie. Te prace w następnych miesiącach trafią do tyskich szkół i innych placówek edukacyjnych.

„[R.O.D.] Rodzinna Opowieść Działkową” Michała Janusińskiego to niezwykły album fotograficzny przedstawiający codzienne życie jego dziadka na działce. Album jest uzupełniony zapiskami dziadka, które dokumentują jego codzienne aktywności od 1991 roku. Projekt ten pokazuje piękno życia na działkach i znaczenie tej przestrzeni dla starszych mieszkańców Tychów.

„Powrót Barubara” to kontynuacja bajkowo-fantastycznej książki Bartłomieja Szymczyka, której akcja osadzona jest w realiach miasta Tychy. Nawiązująca do lokalnych miejsc i zdarzeń, książka adresowana jest do wszystkich, którzy zachowali w sobie poczucie humoru i dystans do świata.

Kolejny projekt „Muzyka Natury” to trzy utwory muzyczne skomponowane przez Przemysława Schellera we współpracy z Piotrem Gachem. Dźwięki instrumentów przeplatają się tu z odgłosami natury tworząc kojące brzmienia, które pomagają nam się wyciszyć w codziennym zgiełku.

Możemy więc zauważyć, że sztuka nie tylko dostarcza wrażeń estetycznych, ale może również wpływać na nasze samopoczucie i dobrostan. Wszystko to pokazuje wartość „Tyskiego Banku Kultury” jako platformy promującej lokalną twórczość.

Wystawę podsumowującą projekty z 2023 roku można oglądać od 16 lutego do 29 marca w „Oknie na Kulturę”, które znajduje się na pierwszym piętrze Gemini Park Tychy, między sklepami Dealz i Big Star. Na miejscu dostępny jest też kod QR, który umożliwia odsłuchanie utworów „Muzyki Natury”.