Inauguracja nowego obiektu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach

W strukturach Szpitala Wojewódzkiego zaistniała innowacyjna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która do teraz była położona na osiedlu A. To reakcja na wzrastającą potrzebę wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego.

Modernistyczna siedziba Poradni obszernej przestrzeni powyżej 1300 m 2, dostosowana jest dla ludzi o ograniczonej mobilności. W pełni wyposażone pokoje dla matek z dziećmi, obszerne sale oczekiwania, zaawansowane łazienki znacznie poprawią komfort wizyt. Jasne i nowatorsko zaprojektowane gabinety diagnostyczne oraz terapeutyczne będą służyły dzieciom, młodzieży a także ich opiekunom i wychowawcom.

– Ta realizacja jest odpowiedzią na wyzwania, przed którymi teraz stoimy. Coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, coraz więcej problemów jest zdiagnozowanych. W tym miejscu, przy większym zespole pracowników możliwości pomocy też będą większe. Jestem przekonany, że to jedna z najlepszych poradni w regionie, jeśli nie w całej Polsce – mówi Maciej Gramatyka, prezydent Tychów.

Przestronne i nowoczesne sale do pracy z grupami pozwolą na zwiększenie liczby zajęć grupowych, zarówno terapeutycznych, jak i psychoedukacyjnych. Zdobycie czterech nowych etatów specjalistów pozwoli skrócić czas oczekiwania na wizytę. Nowe pomieszczenia umożliwią przeniesienie zajęć terapeutycznych realizowanych pod egidą Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (programu „Za życiem”) na teren placówki.

– Oczekiwania i potrzeby dzieci, młodzieży oraz ich rodzin postawiły przed nami wyzwanie stworzenia atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca w naszym mieście. Mamy nadzieję, że ta nowa siedziba przy ulicy Edukacji 102 spełni te potrzeby i oczekiwania – mówi Agata Olczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tychach.

W ramach projektu wymieniono stary i mocno zużyty sprzęt używany do specjalistycznych terapii, który służył przez 15 lat. Pozyskano także sprzęt do pracy metodą Warnkego, a sala do terapii integracji sensorycznej oraz sala do pracy fizjoterapeutycznej zostały bogato wyposażone.

Punkt recepcyjny do obsługi klientów oraz dodatkowy etat skierowany do obsługi rodziców pozwoli poszerzyć godziny pracy recepcji i ułatwi kontakt z pracownikami poradni. Rozwiązany także zostanie problem połączenia telefonicznego – poprzez nowoczesną sieć i centralny numer, dający realną informację, że pracownik obsługujący jest aktualnie zajęty.

– Koszt inwestycji to ponad 5 600 000 zł. Podczas remontu, który trwał 14 miesięcy kompleksowo zmodernizowano pomieszczenia w budynku nowej poradni – mówi Hanna Skoczylas, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Urzędu Miasta Tychy.