Tyski HUB Zielonej Gospodarki: Inwestycja wart 96 milionów złotych na rozwój zrównoważonych technologii

Planowana jest realizacja inicjatywy Tyski HUB Zielonej Gospodarki, która ma swoje miejsce na ulicy Piłsudskiego. Budynek, w którym hub ma powstać, należy do Zespołu Szkół Municypalnych i od roku 2000 pozostaje niezagospodarowany. Usytuowany jest pomiędzy Mediateką a Halą Sportową. Przestrzeń ta zostanie przekształcona w centrum dla firm działających w obszarze ekologii i technologii związanych z zieloną gospodarką. W ramach realizacji tego projektu, uzyskano fundusze z Unii Europejskiej, które wynoszą ponad 96 milionów złotych.

Na konferencji prasowej dotyczącej finansowania projektu wypowiedzieli się Maciej Gramatyka – aktualnie pełniący obowiązki prezydenta Tychów, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Andrzej Dziuba – były prezydent miasta Tychów, obecnie Senator RP.

Maciej Gramatyka podkreślił, że inwestycja ta była planowana już od 20 lat. Mówił o tym, jak dwie części budynku zostały już zagospodarowane, a teraz przyszedł czas na resztę. Przewiduje, że stworzone tam zostanie miejsce dla firm z sektora zielonej gospodarki, jak również dla powstających start-upów. Dodał, że ważnym aspektem jest wspieranie młodych talentów i dawanie im szansy na rozwój.

Całkowita wartość projektu to 118 020 397,71 złotych, z czego dofinansowanie z UE to 96 201 387,29 złotych.

Jakub Chełstowski wyraził swoje zadowolenie z kontynuacji projektu, który rozpoczął wraz z prezydentem Andrzejem Dziubą. Wyraził przekonanie, że Tyski HUB Zielonej Gospodarki znacząco wzmocni aspekty gospodarcze i społeczne miasta Tychy.

Andrzej Dziuba przyznał, że zdobycie funduszy na zagospodarowanie ostatniej części budynku to symboliczna klamra na jego karierę samorządową.

Przebudowa tego obiektu ma na celu poprawę gospodarczego, społecznego i środowiskowego potentialu miasta. Planowane jest tworzenie nowych firm i miejsc pracy, edukowanie zwalnianych górników oraz wprowadzanie niskoemisyjnych rozwiązań w ramach zielonej gospodarki.

Bożena Nowak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich, podkreśla, że cała inwestycja jest nastawiona na innowacyjność w obszarze zielonej gospodarki. W szczególności, mile widziane będą firmy, które skupiają się na nowych rozwiązaniach, ochronie klimatu i oszczędzaniu energii.

Realizacja projektu będzie polegać na uruchomieniu Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z zakresu zielonej gospodarki, Centrum Kompetencji Zawodowych z zakresu zielonej gospodarki oraz Centrum informacyjno-doradczego z zakresu zielonej gospodarki.

Zarządzanie obiektem zostanie przekazane operatorowi zewnętrznemu, który zostanie wybrany w drodze przetargu.