Program Tyski Bank Kultury: Prezentacja Lokalnych Artystów w Gemini Park Tychy

Od 16 lutego publiczność zgromadzona w Oknie na Kulturę w tyskim Gemini Park będzie miała okazję podziwiać efekty twórcze mieszkańców miasta, realizowane w ramach programu Tyski Bank Kultury. Ekspozycje będą obejmować różne formy sztuki, od fotografii, przez literaturę i muzykę, aż po ceramikę inspirowaną filozofią self-care.

Projekt prowadzony jest przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, które zdecydowało o kontynuacji inicjatywy zainaugurowanej w 2021 roku w lokalnej galerii handlowej Gemini Park. To innowacyjne podejście do promowania kultury, jedno z pierwszych takich na Śląsku, sprawdziło się mimo trudności pandemii. Okno na Kulturę pozostaje otwarte dla publiczności, prezentując eksponaty lokalnych artystów i organizując wystawy. Dzięki temu mieszkańcy Tychów mogą obcować z kulturą nie tylko poprzez bieżące wydarzenia miejskie, ale także poprzez działania zainicjowane przez Miejskie Centrum Kultury.

Przed nami wystawa dedykowana projektom zrealizowanym w 2023 roku jako część programu Tyski Bank Kultury. Jego misją jest wzbogacanie życia kulturalnego Tychów o świeże, często niekonwencjonalne i innowacyjne pomysły, które są materializacją twórczych aspiracji mieszkańców. Ekspozycja w Oknie na Kulturę wprowadzi nas w świat projektów takich jak Mozaiki SŁOWOmocne, Rodzinna Opowieść Działkową [R.O.D.], Powrót Barubara i Muzyka Natury, zrealizowanych w ramach dziewiątej edycji programu.

Wśród artystów znajduje się Aneta Mlaś (Touanda), która stworzyła pięć ceramicznych Mozaik SŁOWOmocnych. Każda z nich składa się z kolorowych, okrągłych kompozycji z centralnym elementem zawierającym jedno z pięciu haseł odwołujących się do idei self-care: JESTEM OK, LUBIĘ, AKCEPTUJĘ, DOCENIAM, SZANUJĘ. Poprzez swój projekt, artystka podkreśla wpływ naszych myśli na codzienne życie. W najbliższych miesiącach jej prace trafią do tyskich szkół i innych instytucji edukacyjnych.

Inny ciekawy projekt to Rodzinna Opowieść Działkowa [R.O.D.] autorstwa Michała Janusińskiego. Ten nietypowy album fotograficzny przedstawia życie dziadka autora, spędzane na działce. Oprócz starannie dobranych fotografii, album wzbogacony jest notatkami dziadka prowadzonymi od 1991 roku, które opisują codzienną pracę na działce. Album jest hołdem dla społeczności ROD i znaczenia, jakie ogrody działkowe mają dla mieszkańców Tychów, zwłaszcza starszych.

Wystawę uzupełnia „Powrót Barubara” autorstwa Bartłomieja Szymczyka, kontynuacja książki z 2018 roku o zbóju Barubarze. Książka to fantastyczna opowieść osadzona w realiach Tychów, skierowana do czytelników w każdym wieku, ceniących sobie poczucie humoru i dystans do świata.