Beata Rybotycka gościem specjalnym spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach

Dziś, 17 stycznia, o godzinie 18:00 w Mediatece w Tychach odbędzie się spotkanie z Beatą Rybotycką. Wydarzenie jest elementem cyklu Tury Kultury, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach. Spotkanie poprowadzi Andrzej Kurdziel, a wejście dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatne.

Rybotycka to aktorka i piosenkarka znana przede wszystkim z interpretacji utworów wybitnych krakowskich kompozytorów, takich jak Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Grzegorz Turnau czy Andrzej Zarycki. Jej repertuar obejmuje teksty autorstwa Leszka Aleksandra Moczulskiego, Zbigniewa Książka czy Michała Zabłockiego. Jest absolwentką PWST w Krakowie (1987) oraz laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1991). Artystka ma na swoim koncie występy w tak prestiżowych miejscach jak Stary Teatr, Piwnica pod Baranami, Teatr Ludowy w Nowej Hucie czy Teatr na Woli w Warszawie.

Znaczącym osiągnięciem Rybotyckiej jest wydanie dwóch albumów solowych: „Beata Rybotycka śpiewa pieśni Jana Kantego Pawluśkiewicza” oraz „Szurum burum”, na którym artystka współpracowała z Jarosławem Śmietaną. Od 30 lat Rybotycka wciela się w utwory z Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza. Współpraca z Zbigniewem Preisnerem zaowocowała płytą „Moje kolędy na koniec wieku”, na której można znaleźć popularną Kolędę dla nieobecnych.

Artystka może poszczycić się wieloma rolami teatralnymi, m.in. Elianta w Mizantropie Moliera czy Księżniczka w Śnie srebrnym Salomei Juliusza Słowackiego. W Teatrze STU aktorka odgrywała role Marii Timofiejewnej Lebiadkin w Biesach Fiodora Dostojewskiego, Gertrudy w Hamlecie Williama Szekspira, Fräulein Schneider w Cabarecie Joe Masteroffa, Johna Kandera i Freda Ebba, Anfisę w Trzech siostrach Antoniego Czechowa, Goplanę Matkę w Balladynie Juliusza Słowackiego i inne. Publiczność mogła usłyszeć jej głos również w filmie Lista Schindlera Stevena Spielberga.

Beata Rybotycka swoją karierę łączy także z pedagogiką, przez pewien czas była pracownikiem naukowym Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród, m.in. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2016), odznakę Honoris Gratia (2016), Studencką Nagrodę Teatralną Chodźże do Teatru dla Najlepszej Aktorki (2017) oraz Złoty Krzyż Zasługi (2021).