Renowacja ikony Tychów: pomnika Walki i Pracy

Choć słynna „Żyrafa” jest bezsprzecznie symbolem miasta Tychy, nie da się ukryć, że jej lata największej popularności to już przeszłość. Jednak niedługo tę wyjątkową postać, stworzoną przez artystę Augustyna Dyrdę, będzie można podziwiać w pełnym blasku. Obecnie trwają prace restauracyjne, które zaplanowano na okres trzech miesięcy.

Odnowienie monumentu ma kosztować 439 tysięcy złotych. Kontrakt na realizację tego zadania zdobyła firma Ciscarpathia, mająca siedzibę w Leżajsku. Nad całością prac czuwa Tyski Zakład Usług Komunalnych.

Plan renowacji jest obszerny – na początek zaplanowano dezynfekcję monumentu, aby usunąć glony, mchy i porosty, które osiedliły się w różnych miejscach pomnika. Specjaliści będą odpowiedzialni za oczyszczenie powierzchni z wszelkich zabrudzeń, wtórnych napraw i pokryw malarskich. Uszkodzenia zostaną uzupełnione za pomocą nowoczesnych materiałów konserwacyjnych, a prace obejmują również kompleksową konserwację techniczną i estetyczną. Całość zostanie dodatkowo zabezpieczona przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi przez warunki atmosferyczne.

Kluczowym etapem renowacji będzie zabezpieczenie dolnych partii pomnika systemem antygraffiti. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostaną również naprawione elementy zbrojenia konstrukcji.

Monument pod nazwą „Pomnik Walki i Pracy”, powszechnie nazywany „Żyrafą”, zdobył zwycięstwo w konkursie zorganizowanym na 30-lecie PRL. Uroczystość odsłonięcia tego wyjątkowego dzieła miała miejsce w 1975 roku i była pełna uroczystego nastroju. Wzięło w niej udział około 40 tysięcy osób oraz towarzyszył jej tysiąc głosów chóru uczniów z tyskich szkół.