Spotkanie wyborcze Szymona Hołowni w Tychach – główne przesłania i kierunki działań partii Polska 2050

16 sierpnia to data, która zapisze się w historii Ośrodka Wypoczynkowego „Paprocany” w Tychach, jako czas, kiedy lider partii Polska 2050 – Szymon Hołownia – spotkał się z wyborcami. Podczas tego wydarzenia poruszono wiele istotnych problemów, począwszy od zagadnień energetyki, poprzez wysokie wynagrodzenie Michała Gramatyki – obecnego posła partii Polska 2050 za krótki okres pracy w spółce Tauron, a na przymusowej sterylizacji bezdomnych zwierząt skończywszy.

Szymon Hołownia zaczynając swoje wystąpienie od „inwokacji”, jak sam ją nazwał, odpowiedział na pytanie dotyczące transformacji ekologicznej. Przywódca Polski 2050 mówił, że nie można zaprzeczyć faktowi zmian klimatycznych oraz że region Śląska nie powinien być traktowany jak relikwia z czasów Edwarda Gierka. Zauważył, że Śląsk posiada duży potencjał do produkcji zielonej energii i powinien stać się miejscem, gdzie tworzone będą innowacyjne rozwiązania związane z wykorzystaniem polskiego wiatru. Hołownia wezwał do budowy biogazowni oraz uzyskania samowystarczalności energetycznej na poziomie lokalnym – wspólnot mieszkaniowych, osiedli czy gmin.

Następnie lider Polski 2050 wyraził chęć nadania językowi śląskiemu statusu języka narodowego. Argumentował to tym, że uznaje Ślązaków za mniejszość narodową w Polsce.

Poza tym, Szymon Hołownia nie wykluczał możliwości utworzenia rządu koalicyjnego. Co więcej, wyraził obawę co do sytuacji, gdyby opozycja wygrała wybory w październiku bez przygotowanego programu do realizacji. W takim scenariuszu widział ryzyko wygranej przez PiS w przedterminowych wyborach pół roku później. Dodał również, że jego partia posiada profesjonalistów zdolnych do zarządzania dowolnym ministerstwem, choć preferowane byłyby Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.