Upamiętnianie polskiej powojennej architektury modernistycznej przez artystę Viniciusa Libardoniego

Vinicius Libardoni, twórca o brazylijsko-włoskim pochodzeniu, z pasją oddaje hołd dziedzictwu modernistycznej architektury Polski doby powojennej w unikalnej formie. W swoim cyklu grafik, utrzymanych w monochromatycznym stylu i wydrukowanych na surowych płytach z żelbetonu, uwiecznia budynki z różnych polskich miast. Są to konstrukcje, które narodziły się w latach 60. i 70. dwudziestego wieku, a Libardoni w swoich pracach ukazuje paradoks ich istnienia.

Wśród uwiecznionych na jego płytach znajdują się budynki, które już nie istnieją lub zmieniły swoje pierwotne oblicze. Przykładowo, budynek Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach (1966-2015), który zaprojektował Marek Dziekoński czy brutalistyczny dworzec kolejowy w Katowicach (1974-2010), autorstwa Zespołu „Tygrysów” (Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki).

Podczas warsztatów prowadzonych przez artystę, uczestnicy mają okazję stworzyć własne mozaiki, inspirowane fragmentami dekoracji mozaikowej z projektu Franciszka Wyleżucha, która zdobiła nieistniejący już budynek Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach (projekt Marka Dziekońskiego). Następnie twórcze prace uczestników są odlewane w małe panele. Powstałe podczas warsztatów dzieła sztuki są nie tylko symulacją procesu tworzenia prac prezentowanych na wystawie, ale także sposobem na zrozumienie ich lepiej.

Warsztaty te są propozycją dla wszelkich grup wiekowych – zarówno dla najmłodszych jak i dla rodziców czy opiekunów. Artysta szczególnie ceni sobie rodzinne i międzypokoleniowe więzi. Ważne jest jednak aby osoby niepełnoletnie brały udział w warsztatach pod opieką dorosłych.