Można otrzymać odszkodowanie za powikłania pojawiające się po szczepionce?

Po szczepieniu przeciw Covid – 19 mogą pojawić się pewne powikłania. Niektórzy pacjenci nie odczują żadnej różnicy w związku ze szczepieniem, natomiast u innych mogą pojawić się pewne powikłania. Mówi się wtedy o niepożądanych odczynach poszczepiennych. W związku z tym pojawia się wiele pytań, dotyczących odszkodowania dla osób, które ucierpiały w wyniku szczepienia na Covid – 19. 

Czy należy się martwić w związku z pojawieniem się niepożądanego odczynu poszczepiennego?

Złe samopoczucie, ból w miejscu przyjęcia szczepionki, gorączka lub inne objawy, które mogą pojawić się po przyjęciu szczepionki, to nie jest nic nadzwyczajnego. Zatem nikogo nie powinny dziwić wymienione wyżej objawy pojawiające się po szczepieniu. Z reguły te dolegliwości nie są groźne i przechodzą w ciągu kilku dni. Nie można ich jednak lekceważyć.  Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze swoim lekarzem rodzinnym, który przekaże niezbędne informacje, jak należy postępować w takich sytuacjach. 

Wprowadzenie Funduszu Kompensacyjnego – dla kogo odszkodowanie?

Rząd planuje wprowadzić Fundusz Kompensacyjny, czyli fundusz, który będzie wypłacany osobom poszkodowanym w związku z przyjęciem szczepionki na Covid – 19. Ma zostać on wypłacany przez firmy farmaceutyczne, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na dostawę szczepionek. O odszkodowanie za niepożądane działania pojawiające się po przyjęciu szczepionek może ubiegać się każdy, kto po szczepieniu trafił do szpitala na co najmniej 14 dni. Mogą się o nie ubiegać również osoby, u których pojawił się wstrząs anafilaktyczny. Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta. 

Ile może wynosić odszkodowanie?

Nie ma jeszcze dokładnie określonych warunków uzyskania odszkodowania. Przykładowo zakłada się, że osoba, która trafiła do szpitala na dwutygodniowy pobyt, może uzyskać 10 tysięcy złotych, a gdy pobyt będzie się wydłużał, to automatycznie kwota odszkodowania również rośnie. Natomiast w momencie pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta rekompensata w tej sytuacji może wynosić 3 tysiące złotych.