Dzień kobiet w Tychach!

Niedawno świętowany Dzień Kobiet wyraźnie widoczny był również w Tychach. To właśnie tutaj w ramach projektów realizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach pokazano m.in. wyjątkowe oblicze współczesnych tyszanek. Mowa tu o dwóch projektach realizowanych w ramach Tyskiego Banku Kultury. Idealną okazją do pokazania „Naszych dziewczyn z osiedla” oraz „Tyskiego Szlaku Kobiet” okazały się obchody 8 marca. Dzięki projektom mieszkańcy mogli przekonać się o tym, jak duży wpływ na rozwój miasta miały tyszanki, które zostały zapisane w annałach miejskiej historii.

Projekt „Nasze dziewczyny z osiedla”

Jednym z godnych uwagi projektów z pewnością jest ten, który realizowała Justyna Biskup-Naumienko. Malarka w swoim działaniu zadbała o to, aby faktyczne święto kobiet trwało okrągły miesiąc. Wynika to z tego, że każdego dnia od 8 marca na facebookowej stronie Miejskiego Centrum Kultury zamieszczane będą kolejne portrety mieszkanek Tychowa. Łącznie podziwiać będziemy mogli 21 portretów, na których ujrzymy postaci 21 kobiet, których imiona odpowiadać będą nazwami tyskich osiedli. Jak zapewne nie każdy wie, tyskie osiedla są nazywane literami alfabetu, które faktycznie są jedynie skrótem od żeńskich imion, którymi faktycznie mogą poszczycić się poszczególne obszary miasta.

„Tyski Szlak Kobiet”, czyli kobiety Tychowa na przestrzeni lat

Kolejną autorką wyjątkowych projektów jest germanistka i aktywistka społeczna, Alina Bednarz. Jako pomysłodawczyni „Tyskiego Szlaku Kobiet” i radna Sejmiku Województwa Śląskiego jest ona wyraźnie zaangażowana w szereg działań mających na celu zrównanie praw kobiet i mężczyzn. Takie kroki widać również i w najnowszym projekcie. Jako tyszanka zarówno z urodzenia, jak i z wyboru, a także pasjonatka historii Górnego Śląska, zapragnęła ona podkreślić wyjątkowe dziedzictwo kobiet, które przyczyniły się do wzrostu Tychowa. Najnowszy projekt uwzględnia powstanie m.in. elektronicznej publikacji „Tyski Szlak Kobiet. Spacerownik”, w których można będzie zapoznać się nie tylko z portretami ważnych dla miasta kobiet, ale również i z wyjątkowymi wydarzeniami poświęconymi ruchowi kobiet na Górnym Śląsku aż do 139 roku.