Dwa cykliczne programy teatralne dla dzieci i młodzieży w Tychach

Nazwy cyklicznych programów teatralnych skierowanych do dzieci i młodzieży to „Teatr na 5” i „Teatr na 6”. Pierwszy z nich adresowany jest do uczniów klas I–VI szkoły podstawowej oraz przedszkolaków. Natomiast drugi będzie odpowiedni dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Głównym założeniem programu jest upowszechnianie działań amatorskich grup teatralnych. Oprócz tego program ma zachęcić uczniów do czynnego uczestnictwa w kulturze oraz spędzania wolnego czasu w kreatywny sposób.

Inicjatorzy oraz odbiorcy programów teatralnych

Główni inicjatorzy projektu to Piotr Józef Adamczyk oraz Monika Szydłowiecka. Pierwszy z nich jest instruktorem teatralnym teatrów „Gęba” i „WW”. Natomiast Monika Szydłowiecka jest nauczycielem MDK 1 oraz prowadzącą teatrów: „Skrzat”, „Pi Yinga” i „Wampa”. Odbiorcami projektów są uczniowie. „Teatr na 5” adresowany jest do uczniów klas  IVI szkoły podstawowej, ale także do dzieci w wieku przedszkolnym. Z kolei „Teatr na 6” adresowany jest do starszych uczniów, czyli tych z klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W ubiegłym roku szkolnym w programie uczestniczyło około 450 uczniów tyskich szkół. Jak twierdzi jeden z inicjatorów projektu, Piotr Adamczyk, w projekcie chodzi głównie o to, aby praca teatrów dziecięcych i młodzieżowych nie kończyła się na premierze, a przedstawienie mogło być grane więcej niż jeden raz – a wszystko to z pożytkiem zarówno dla aktorów, jak i odbiorców.

O czym są spektakle?

W ramach „Teatru na 5” przygotowano dwa spektakle. Pierwszy z nich to „Czerwony kapturek” w reżyserii Moniki Szydłowieckiej. Jest on spektaklem teatru lalek „Skrzat” z MDK 1. Występują w nim między innymi: Maria Bula, Hanna Kubista, Julia Mazur, Paweł Radek, Emilia Rusinek i Maja Wnukowska. Tematem lekcji w przypadku tego spektaklu jest: Czy powinniśmy ufać nieznajomym?”. Spektakl opowiada dobrze znaną nam wszystkim historię i nawiązuje do najbardziej znanej bajki muzycznej powstałej w 1961 roku, w którym główne role obsadzone były przez Irenę Kwiatkowską, Barbarę Krafftównę i Władysława Hańczę. Realizacja jest wzbogacona o lalki zaprojektowane i uszyte przez Agnieszkę Toczyłowską oraz piękną scenografię wykonaną przez Aleksandrę Nieświec. Kolejny spektakl w ramach „Teatru na 5” to „Grufołaczek na tropie” w reżyserii Magdaleny Mrowiec. Jest to opowieść o tym, jak rodzi się teatr. Występują w nim m.in.: Aleksandra Antosiewicz, Natalia Borys, Emilia Liduk i Amelia Kowalczyk.