W minionym tygodniu, służby policyjne z komendy w Tychach przystąpiły do realizacji zadania pod kryptonimem „Poszukiwany”, które miało na celu odnalezienie i aresztowanie osób, na które wydane zostały listy gończe i nakazy doprowadzenia przez właściwe sądy i prokuratury. Efektem tych działań było zatrzymanie sześciu osobników, którzy usilnie próbowali uniknąć konfrontacji z organami ścigania. Wśród nich było trzech jednostek poszukiwanych na podstawie listów gończych.
Podczas dwudniowej akcji, która miała miejsce 13 i 14 lutego 2025 roku, Komenda Główna Policji zarządziła przeprowadzenie działań o zasięgu ogólnopolskim. Najistotniejszym celem tych działań było zlokalizowanie i aresztowanie osób, na które wydane zostały listy gończe oraz nakazy doprowadzenia. Akcja była poprzedzona gruntownym rozpoznaniem terenu, gromadzeniem danych o poszukiwanych oraz miejscach ich potencjalnego ukrycia, jak również analizą prowadzonych badań i dochodzeń. W działania te zaangażowano funkcjonariuszy z każdego wydziału – kryminalnego, ekonomicznego i przeciwko mieniu, jak również dzielnicowych oraz funkcjonariuszy prewencji – informuje mł. asp. Paulina Kęsek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach.
W wyniku działań podjętych przez tyską komendę, aresztowano sześć osób, które były poszukiwane. Trzy z nich zostały zatrzymane na mocy nakazów doprowadzenia wydanych przez sąd, natomiast kolejne trzy były poszukiwane na podstawie listów gończych. Zatrzymani mężczyźni, ukrywając się przed organami ścigania, byli poszukiwani za popełnione przestępstwa, zwłaszcza kradzieże i włamania.
Szczególne okoliczności towarzyszyły aresztowaniu 37-letniego mężczyzny z Rudy Śląskiej. Policja została zawiadomiona przez kierowcę autobusu miejskiego, że nietrzeźwy pasażer zasnął na pokładzie pojazdu. W toku interwencji okazało się, że zaspany mężczyzna był poszukiwany nakazem doprowadzenia do aresztu śledczego w celu odbycia kary pół roku pozbawienia wolności za zuchwałą kradzież – dodaje mł. asp. Paulina Kęsek.
Policyjna komenda w Tychach podkreśla, że każdy obywatel może przyczynić się do ujęcia osób unikających wymiaru sprawiedliwości, zapoznając się z aktualnymi listami osób poszukiwanych i przekazując informacje na ich temat za pośrednictwem specjalnej zakładki „Zgłoś miejsce pobytu poszukiwanego” na stronie internetowej policji.
Zwracają uwagę, że osoby pomagające ukrywać się poszukiwanym muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Takie działanie jest traktowane jako przestępstwo i grozi karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat – ostrzegają funkcjonariusze.