Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie w Tychach, upamiętniające 65. rocznicę istnienia miejscowej szkoły

Powstała 65 lat temu Szkoła Podstawowa numer 11 imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Tychach świętowała swój jubileusz. Ważnym elementem obchodów była uroczystość odsłonięcia muralu 7 listopada, prezentującego portret tej wybitnej uczonych, laureatki Nagrody Nobla.

Wybranie właśnie tego dnia nie było przypadkiem. Właśnie 7 listopada 1867 roku przyszła na świat Maria Skłodowska-Curie, czyli patronka Szkoły Podstawowej numer 11. Ta wybitna kobieta, dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla, pierwszy raz przyznano jej to wyróżnienie wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem. Drugi raz jej praca została doceniona indywidualnie za odkrycie polonu i radu.

Mural zdobi frontową ścianę Szkoły Podstawowej numer 11. Twórcami tego dzieła są artysty Marek Grela i Marta Piróg, tworzący duet Czary-Mury. Miasto Tychy pokryło koszt realizacji projektu – jak dowiedzieliśmy się, wyniósł on około 40 tysięcy złotych.

Podczas krótkiej ceremonii, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Dorota Woźny podkreśliła, że 7 listopada zostanie zapamiętany jako dzień narodzin laureatki Nagrody Nobla i odsłonięcia muralu z jej wizerunkiem. Przewodnicząca Rady Miasta Tychy, Barbara Konieczna również wspomniała o tym historycznym wydarzeniu. Jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 wyjaśnił, że różnica w kolejności nazwisk naukowca wynika z faktu, że w Polsce pierwszym jest nazwisko panieńskie, a drugim nazwisko po mężu, podczas gdy we Francji jest odwrotnie.

Marek Grela podkreślił fakt, że szkoła znajduje się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie i tym samym to druga ulica w Tychach, która ma mural swojego patrona (pierwsza była ulica Nałkowskich). Artysta objaśnił także symbolikę muralu: modele polonu i radu na obrazie zostały wykonane z ceramicznych elementów; polon jest w kolorach biało-czerwonych (ponieważ Skłodowska-Curie nazwała ten pierwiastek na cześć Polski), a rad dominuje barwy Francji. Obwódka wokół postaci symbolizuje radioaktywność pierwiastków.

Po oficjalnym odsłonięciu muralu, goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie kontynuowano uroczystości związane z 65-leciem szkoły.