Bliscy kuzyni pająków. Poznaj kosarze!

Powszechnie mylone z pająkami ze względu na podobny wygląd, kosarze to jednak zupełnie inne stworzenia – większe pokrewieństwo łączy je ze skorpionami niż pająkami. Tę ciekawą informację przekazały Lasy Państwowe za pomocą mediów społecznościowych, tłumacząc szczegółowo różnice między tymi gatunkami.

Częste pomyłki wiążą się z ich kończynami. Mają bowiem długie nogi, które przypominają te u pająków. Ale ważną różnicą jest fakt, iż pająki tworzą sieci przy pomocy swojego aparatu przędnego i mają wyraźnie oddzielony głowotułów od odwłoka. Tymczasem u kosarza to dwie części ciała stanowią jedną całość, a brak aparatu przędnego uniemożliwia im wytwarzanie pajęczyn.

Na terenie Polski można spotkać minimum 42 gatunki kosarzy, gdzie najliczniejszym przedstawicielem jest kosarz zwyczajny. Na temat tego niewielkiego zwierzęcia Lasy Państwowe postanowiły podzielić się na swoim profilu na Facebooku.”

„Znaleźć je można praktycznie wszędzie: w lesie, pod lasem, na ścianach budynków czy nawet w garażu! Kto nie zna tego… kosarza!? Właśnie – mimo powierzchownego podobieństwa to nie jest pająk! Co więcej, kosarze są dużo bliżej spokrewnione choćby ze skorpionami niż pająkami. Wygląd ich ciała – specyficzny kształt bez wyraźnego podziału na głowę czy odwłok oraz tylko jedna para oczu – wyklucza możliwość pomylenia z jakimkolwiek pająkiem” — piszą Lasy Państwowe.