Przejażdżka na hulajnodze po alkoholu. Czterech mężczyzn naruszyło prawo

W trakcie nocnej służby (22/23 marca), funkcjonariusze drogówki prowadzący patrol po mieście, sprawdzali nie tylko trzeźwość kierowców, ale również osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Efektem tego była interwencja wobec czterech mężczyzn, którzy pod wpływem alkoholu poruszali się na hulajnogach.

Najwięcej alkoholu w organizmie – ponad 2,3 promila – miał 34-letni Tyszanin. Policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Za jazdę na hulajnodze lub rowerze po alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) mandat wynosi aż 2500 złotych.

Ważne jest jednak zapamiętanie, że niezdyscyplinowani kierowcy stanowią zagrożenie na drodze dla siebie i innych użytkowników. Zbyt często są oni winnymi tragicznych wypadków. Przemyśl konsekwencje swoich czynów, nim będzie za późno!

Przypominamy także podstawowe zasady dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych:
Na drogach publicznych mogą poruszać się osoby, które skończyły 18 lat. Młodsi muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą korzystać z hulajnogi, chyba że są pod opieką dorosłego i znajdują się w strefie zamieszkania.

Hulajnoga elektryczna powinna poruszać się drogami dla rowerów lub pasem dla rowerów, jeżeli takowe są wyznaczone. W przypadku ich braku należy korzystać z jezdni, o ile dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h. Jeśli nie ma drogi dla rowerów a na jezdni jest dozwolony ruch przekraczający 30 km/h, można zbliżonym do pieszych tempem poruszać się po chodniku czy drodze dla pieszych, zachowując szczególną ostrożność i respektując pierwszeństwo pieszych. Przejazd przez przejazdy dla rowerzystów jest dozwolony, ale na przejściach dla pieszych hulajnogę trzeba prowadzić.

Ważne jest też pamiętanie, że prawo zabrania:
jazdy hulajnogą po spożyciu alkoholu lub innych substancji o podobnym działaniu,
przewożenia innej osoby, zwierzęcia czy ładunku,
zaczepiania się za pojazd,
holowania innego pojazdu,
jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni,
jazdy bez trzymania jedną ręką kierownicy.

Mimo że nie ma obowiązku noszenia kasku ochronnego, zaleca się jego używanie dla własnego bezpieczeństwa. Podczas wypadku może znacznie minimalizować ryzyko poważnego urazu, a nawet uratować życie.