11 czerwca o 11:00 święto miodobrania w pasiece z recyklingu w Parku Łabędzim w Tychach

Zaplanowane na 11 czerwca o godzinie 11:00, miodobranie w miejskiej pasiece stworzonej z materiałów pochodzących z recyklingu w Parku Łabędzim w Tychach, to okazja dla mieszkańców miasta do zobaczenia pracy pszczół krainek, które tworzą ule z odzyskanych części pralek. Wydarzenie przewiduje różne atrakcje, takie jak wspólne odsklepianie ramek, wirowanie miodu, możliwość degustacji oraz warsztaty edukacyjne.

Podczas tego wyjątkowego miodobrania, entuzjaści pszczelarstwa będą mieli szansę na bezpośrednią interakcję z procesem produkcji miodu pod czujnym okiem doświadczonego pszczelarza Michała Laska, który będzie poprowadził sesje odsklepiania, wirowania i degustowania lokalnego miodu.

„Będziemy dyskutować na tematy tak różnorodne jak połączenie pomiędzy pralką a ulem, powód czerwoności dachów naszych domów dla pszczół i dlaczego pszczoły wykonują ruchy ósemkowe w ulu. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska ulowi z recyklingu i dowiedzieć się więcej o tajnikach świata recyklingu” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W trakcie miodobrania uczestnicy nie tylko będą mieli możliwość skosztowania tyskiego miodu, ale również dowiedzą się więcej na temat życia pszczół. Będą mieli nawet okazję do stworzenia własnej, ręcznie robionej, świecy.

Miejska pasieka w Parku Łabędzim jest wynikiem współpracy Miasta Tychy, Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling i organizacji Biosystem w ramach projektu Elektryczne Śmieci. W 2021 roku na terenie Tychów rozmieszczono 18 pojemników na odpady elektroniczne i zużyte baterie. Materiał uzyskany z tych odpadów został wykorzystany do konstrukcji ekologicznych uli.

„Pasieka z recyklingu powstała jako forma podziękowania dla mieszkańców za odpowiedzialne gospodarowanie elektroodpadami. Jest ona również stałym przypomnieniem o znaczeniu dbałości o środowisko naturalne na co dzień. To zasada, która ma służyć naszej własnej korzyści, korzyści osób nam bliskich, ale także przyszłych pokoleń” – podkreśla Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W wyniku pierwszego miodobrania, które odbyło się w lipcu ubiegłego roku i było połączone z warsztatami pszczelarskimi, zebrano prawie 36 kg miodu. Miód ten trafił następnie do Domu Pomocy Społecznej oraz Dziennego Domu Pomoc Społecznej „Wrzos”.