Zwiększona aktywność policji przeciwko nietrzeźwym kierowcom na drogach naszego miasta

Apeluję do wszystkich mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy regularnie siadają za kierownicą. Niezależnie od licznych inicjatyw społecznych i akcji prewencyjnych, nie brakuje tych, którzy decydują się prowadzić pojazd po konsumpcji alkoholu. Należy pamiętać, że każda osoba prowadząca pod wpływem alkoholu jest winna naruszenia prawa i stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach.

Policja nieustannie dba o bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta. Podczas kontroli drogowych i obsługi incydentów drogowych, rutynowo sprawdzają trzeźwość kierowców. Niemniej jednak, nadal zdarzają się osoby, które ignorują prawo i decydują się prowadzić po spożyciu alkoholu. Dowodem tego są incydenty z pierwszych dni grudnia, podczas których aresztowano aż pięciu nietrzeźwych kierowców. Najbardziej wpływowym z nich był kierowca, który miał niemal 3 promile alkoholu we krwi.

Podczas kontroli drogowej 1 grudnia o godzinie 15:17, policjanci prewencji i ruchu drogowego zatrzymali 52-letniego mieszkańca Tychów, który prowadził samochód marki VW będąc pod wpływem alkoholu. Test na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazał wynik ponad 2,8 promila. Co więcej, mężczyzna ten miał zawieszone prawo jazdy.

Tego samego dnia, o godzinie 20:57, na trasie DK-1 policjanci zatrzymali do kontroli kierującego Citroenem. Okazało się, że 54-letni mieszkaniec Sosnowca miał we krwi ponad 2,6 promila alkoholu. Także on nie posiadał prawa jazdy.

2 grudnia na ulicy Wincentego Witosa policja zatrzymała 23-letniego mężczyznę prowadzącego Skodę. Badanie alkomatem wykazało, że miał on ponad 0,8 promila alkoholu w organizmie.

4 grudnia o godzinie 05:27 na alei Jana Pawła II kontrola drogowa ujawniła nietrzeźwość kierowcy Dacii. Mężczyzna w wieku 60 lat z Tychów miał prawie 0,8 promila alkoholu we krwi.

4 grudnia o godzinie 08:03 na ulicy Bieruńskiej patrol drogowy zatrzymał do kontroli kierowcę Skody, który był pod wpływem alkoholu. Mieszkaniec Katowic miał prawie 0,4 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia o godzinie 14:44 patrol prewencji został skierowany na ulicę Przejazdową, gdzie zgłoszono podejrzenie nietrzeźwości jednego z kierowców. Podejrzenia okazały się słuszne – kierowca Renault był pod wpływem alkoholu. 28-letni mieszkaniec powiatu ostrowieckiego miał w organizmie blisko 0,8 promila alkoholu.

Kierując pod wpływem alkoholu, nasza koncentracja jest rozproszona, a reakcje spowolnione. Trudno nam ocenić odległości i jesteśmy skłonni do ryzykownych manewrów. Mamy trudności z koordynacją ruchów i szybkim podejmowaniem decyzji. Nasze emocje mogą być wzmożone lub wręcz przeciwnie, możemy czuć senność. Wszystko to sprawia, że prowadzanie pojazdu pod wpływem alkoholu jest niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych użytkowników drogi. Nietrzeźwi kierowcy często stają się przyczyną tragicznych wypadków drogowych.

Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości niesie ze sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale także ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne i materialne mogą być nieodwracalne.